Svet u kojem sada obitavamo je gotovo nezamisliv bez interneta, tog ogromnog prostora gde se informacije, društvene mreže i komunikacija stapaju u jedno. Internet nas vodi kroz beskrajne lavirinte znanja i zabave, ali nas istovremeno izlaže raznim opasnostima koje vrebaju iz tih virtualnih uglova. Bezbednost na internetu, iako od suštinske važnosti, često ostaje u senci, zanemarena zbog nedostatka informacija i preplavljenosti raznim sadržajem, ali i zbog neprestane želje da se istražuju bezgranične mogućnosti koje nam online svet pruža.
Zamislite internet kao jedan ogromni grad. U njemu postoje knjižare, parkovi, tržni centri, ali tu su i tamne uličice. Koliko god grad bio lep i zanimljiv, opasnosti vrebaju na svakom koraku, posebno u onim delovima grada koje ne poznajemo dovoljno dobro. Naša obaveza je da se zaštitimo i da obratimo pažnju na opasnosti koje nas okružuju u online svetu.
Naše ponašanje na internetu odražava našu svest o bezbednosti, ali često se dešava da potcenimo moguće rizike. Razmišljanje da se napadi na internetu dešavaju nekome drugome, a ne nama, je velika greška. Naime, upravo je naša nezainteresovanost ono što nas čini lakim metama. Naša opčinjenost svetom informacija često baca senku na potrebu za odgovornim korišćenjem interneta.
Zavisnost od tehnologije
Zavisnost od interneta može postepeno i subtilno da se razvija, često skrivajući se iza navika koje izgledaju bezazleno. S obzirom da je naša svakodnevica ispunjena tehnologijom koju koristimo za učenje, rad, zabavu i komunikaciju, zavisnost od tehnologije često prolazi nezapaženo dok ne postanemo ranjivi i ne zapostavimo zaštitu naših podataka. U potrazi za instant zadovoljstvom u virtualnom svetu, često zanemarujemo opasnosti koje nas okružuju.
Kako se upotreba interneta povećava, razlikovanje između zdrave upotrebe i zavisnosti postaje sve izazovnije. Ova vrsta zavisnosti stvara osećaj komfora i konektivnosti sa svetom, ali nas istovremeno čini nesvesnim potencijalnih pretnji. Svaki put kada otvorimo neprovereni email, kliknemo na sumnjiv link ili preuzmemo nepoznatu aplikaciju, postajemo podložni sajber napadima.
Termin „sajber napad“ odnosi se na različite vrste malicioznih aktivnosti ciljajući kompjuterske sisteme, infrastrukturu, mreže ili lične uređaje, sa ciljem krađe, izmene ili uništenja informacija. U eri u kojoj tehnologija postaje sve prisutnija, sajber napadi postaju sve sofisticiraniji, utičući na naše shvatanje online bezbednosti i privatnosti.
Neki počinju intenzivnije koristiti internet kao način da pobegnu od stresa, problema, dosade ili usamljenosti, često potiskujući svoje osećaje i traume. Internet može brzo postati glavni izvor zadovoljstva, čime se zapostavljaju drugi aspekti života, kao što su odnosi, posao ili obrazovanje.
Pored toga, dizajn društvenih mreža i aplikacija koristi razne psihološke metode, kao što su nagrađivanje korisnika lajkovima i komentarima, što može izazvati osećaj validacije i pojačati želju za stalnim prisustvom na platformi.
Usled svega ovoga, mnogi ne shvataju da su razvili zavisnost dok ne počnu da osećaju negativne posledice, poput anksioznosti, depresije, socijalne izolacije ili zdravstvenih problema. Kada se zavisnost od interneta već duboko ukoreni, proces oporavka i lečenja može biti posebno izazovan i nekada dugotrajan.
Kako se zaštititi?
Glavna zaštita je biti svestan potencijalnih opasnosti kao prvi korak ka zaštiti. Edukacija o sajber bezbednosti, zavisnosti od interneta i digitalnom dobrostanju su ključni faktori. Radionice, vebinari, online kursevi i edukativni materijali mogu pružiti korisne informacije i savete o tome kako prepoznati i izbeći potencijalne pretnje i zavisnosti.
Postavljanje granica u korišćenju interneta i držanje tehnologije na odstojanju mogu biti korisni. To može uključivati ograničenje vremena provedenog online, periodične digitalne detokse i pronalaženje hobija i aktivnosti koje ne uključuju upotrebu tehnologije.
Redovno ažuriranje softvera, instaliranje sigurnosnih zakrpa i korišćenje zaštite poput antivirusa i firewalla su osnovne mere zaštite od sajber napada. Pored toga, redovna izmena lozinki i korišćenje dvofaktorske autentifikacije mogu dodatno pojačati bezbednost.
Zdrave životne navike poput redovnog vežbanja, uravnotežene ishrane, dovoljno sna i upravljanje stresom mogu pomoći u smanjenju zavisnosti od interneta i povećanju mentalnog i fizičkog zdravlja.
Postoje brojne aplikacije koje mogu pomoći u praćenju vremena provedenog online i postavljanju ograničenja, čime se doprinosi razvijanju svesti o vremenu provedenom na internetu i postizanju balansa.
Ukoliko se identifikuje problem zavisnosti, traženje stručne pomoći može biti ključno. Terapeuti i savetnici specijalizovani za problem zavisnosti mogu pružiti podršku i pomoći u razvijanju strategija za prevazilaženje zavisnosti.
Zaključak
Rizik od nepažljivog ili prekomernog korišćenja tehnologije nije samo teorijski; on ima konkretne i dalekosežne posledice za našu dobrobit i sigurnost.
Pravilno upravljanje i odgovorno korišćenje tehnologije moraju biti integralni deo naše digitalne kulture. Edukacija i informisanost o sajber bezbednosti, zaštita privatnosti i svest o digitalnim pretnjama su ključne u izgradnji otpornosti na potencijalne online opasnosti i zloupotrebe. Važno je razviti zdrave navike u korišćenju interneta, biti svestan kako platforme manipulišu našim ponašanjem i osećajima, i naučiti kako da zaštitimo sebe i svoje podatke.
Naš odnos sa tehnologijom mora biti uravnotežen. Na nama je odgovornost da prepoznamo i upravljamo svojim online ponašanjem, da se aktivno štitimo od pretnji i da se informišemo o najboljim praksama u sajber bezbednosti. Tek tada ćemo biti sposobni da u potpunosti uživamo u svim blagodetima koje internet donosi, bez da kompromitujemo svoju bezbednost, privatnost i mentalno zdravlje. Balansiranje između online i offline sveta, uz svesno i obazrivo korisničko ponašanje, omogućava nam da hodamo ulicama virtuelnog sveta sa otvorenim očima, spremni da se suočimo sa izazovima digitalnog doba.
Udruženje građana za borbu protiv narkomanije i ostalih vidova zavisnosti “Preobraženje” je sa svrhom pružanja pomoći pri odvikavanju od bolesti zavisnosti i socijalnog devijantnog ponašanja.
Ukoliko tražite pomoć za sebe ili nekog vašeg bližnjeg, možete nas kontaktirati svakim radnim danom od 09-18 časova na telefone:
+381 64 356 322 0
+381 60 010 641 9

Savetnik udruženja „PREOBRAŽENJE“ u prevenciji o internet zavisnosti i edukator u polju zaštite na internetu.
Izvor slike: sectigostore.com