Kada bi ulice postale društvene mreže

Kada bi ulice postale društvene mreže

Zamislite svet u kojem se naše ulice pretvaraju u živopisne scene društvenih mreža: tamo gde prolaznici ne samo da vam upućuju osmehe, već vam i „lajkuju“ frizuru, gde ručak u parku postaje top tema za komentare slučajnih prolaznika, i gde „trol“ nije više samo anonimna figura iza ekrana, već vam sarkastično dobacuje sa druge strane ulice. Ah, taj čarobni svet gde je svakodnevni život jedan veliki, opsedajući Instagram nalog, a svaki konflikt se rešava kao pravi duel u trolovanju – komično, ali možda i malo previše blizu distopiji za naš ukus! Uđimo dublje u ovu duhovitu, ali i pomalo zastrašujuću alternativnu stvarnost.

Status na semaforu

Stojite na semaforu čekajući zeleno svetlo. Umesto da stojite u tišini, podižete transparent na kojem piše: „Čeka se prelazak ulice. Osećam se #nestrpljivo.“ Naravno, prolaznici koji čekaju sa vama odmah vam pokazuju palac gore, flomasterom i hemijskama crtaju srca i pišu reči podrške.

Selfiji sa strancima

Zamislite da svakome koga sretnete prilazite sa telefonom u ruci i tražite selfi. “Zdravo, ne poznajemo se, ali hajde da napravimo zajedničku fotku za moj profil!” – bila bi svakodnevna rečenica. Naravno, ovaj selfi će biti postavljen na vašu oglasnu tablu koja visi pored vrata ili u hodniku zgrade.

Restoran („Live Sream“)

Odlazak u restoran više nije samo odlazak u restoran. To je sada live stream događaj. Kada naručite večeru, ne jedete dok ne pozovete sve prolaznike da se pridruže vašem „prenosu uživo“. “Bon Appétit, pridružite mi se i gledajte dok uživam u ovom rižotu sa škampima!”

Trolling u realnom vremenu

Ali, kao i na pravim društvenim mrežama, ne bi sve bilo samo srca i lajkovi. Na uglu svake ulice bio bi postavljen lokalni troll. Dok šetate, on vam dobacuje komentare poput: „Tvoja jakna izgleda kao da je kupljena na sniženju!“, ili „Neko se danas nije ni pogledao u ogledalo!“, ili „Probuši kašiku!“…

Supermarket debata

Uđete u supermarket i uzmete poslednju kesicu vašeg omiljenog čipsa. Odjednom, neko vam se obraća preko megafona (jer, zašto ne?): „Ljudi, mislite li da je pravedno da on uzme poslednju kesicu? Mislim, zar nije sebično? Heš-tag: #DebatujmoOČipsu“

Moralizacija internet ponašanja

Ova šaljiva vizija društva ilustruje kako bi izgledalo kada bi se granice između naše online i offline stvarnosti potpuno izbrisale. Iako je smešno zamisliti ovako nešto u stvarnom životu, to nam takođe pokazuje koliko su neki aspekti našeg ponašanja na internetu apsurdni i potencijalno toksični.

Kroz ovaj humoristički pogled, možemo shvatiti koliko je važno da negujemo kulturne i moralne norme i na internetu. Trebali bismo težiti digitalnom svetu u kojem tretiramo druge sa istim nivoom poštovanja i pažnje kao što bismo to činili licem u lice.

Internet je produžetak našeg društva, a ne odvojen svet bez pravila. Ako bismo se ponašali na internetu kao što se ponašamo u stvarnom životu – sa malo više empatije, pažnje i razumevanja – digitalni svet bio bi mnogo prijatniji prostor za sve nas.

Zavisnost od senzacionalnih i viralnih objava na internetu manifestuje se kao neprestana potreba za konzumacijom i širenjem šokantnih, dramatičnih ili izuzetno zanimljivih sadržaja koji brzo stiču popularnost, čime se kod korisnika stvara osećaj uzbuđenja, validacije i pripadnosti.

Trolovanje, s druge strane, predstavlja svesno i namerno postavljanje provokativnih, lažnih ili zlonamernih komentara na internetu s ciljem izazivanja reakcija i konflikata, što može postati kompulzivno ponašanje koje pojedincu pruža osećaj moći i kontrole, ali istovremeno potkopava zdrave međuljudske odnose i doprinosi toksičnoj online kulturi.

Dakle, sledeći put kada se nađete u iskušenju da ostavite impulsivan komentar na društvenim mrežama, zamislite sebe kako to isto govorite nekome na ulici. Ako vam se čini nelagodno, možda je bolje da se suzdržite. Jer, i na internetu, reči imaju težinu. Ukoliko nemate kontrolu nad sobom i osetite problem, najbolje je da porazgovarate sa stručnim licem koje će vas bez osude saslušati i pomoći da prebrodite svoj problem.

 

Udruženje građana za borbu protiv narkomanije i ostalih vidova zavisnosti “Preobraženje” je sa svrhom pružanja pomoći pri odvikavanju od bolesti zavisnosti i socijalnog devijantnog ponašanja.

Ukoliko tražite pomoć za sebe ili nekog vašeg bližnjeg, možete nas kontaktirati svakim radnim danom od 09-18 časova na telefone:
+381 64 356 322 0
+381 60 010 641 9

 

Foto: moradaseniorliving.com

ZA SVA VAŠA PITANJA POZOVITE 064 35 63 220